Otomobillerde Motor Temizliği

Motor temizliğine geçmeden önce aracın kaputunu açtığımızda dışarıdan gelmiş olan yaprak poşet veya yabancı bir madde gelmiş mi bunları kontrol ederiz. Bunlar sürüş esnasında motorun hava alması ile ilgili sorun yaratabiliyor. Öncelikle bunları temizlemek gerekir.

Motor Temizliğinde öncelikle yağlı, paslı bölgelere öncelik vererek spreyimizi bu bölgelere sıkmalıyız. Aracın elektronik beyin kısımlarına çok dikkat etmeliyiz. Özellikle yeni nesil araçlarda motor yıkanırken elektronik devrelerin olduğu kısımların kapalı olmasına dikkat edilmeli elektrik akımı geçen soketlerin sulardan ve dış etkenlerden korunması gerekmektedir. Kablolar sarılarak sudan korunmalı elektronik sistemler ve hava filtresi iyi muhafaza edilmesi ve kapatılması gerekmektedir.

Aracın motor temizliği 3 aşmada yapılmaktadır.

1-Aracımızın motorunda plastik aksamlarında herhangi bir yerinde kirli, yağlı, paslı, çamurlu kısımlar var ise oralara sprey sıkmamız gerekiyor. Gözle bir kontrol ederek kirli gördüğümüz yerleri temizlemeye başlıyoruz.

2-Sonrasında basınçlı oto yıkama makinesi yardımı ile sıcak su ile yağlanan bölgeleri ve  diğer plastik ve demir aksamları yıkıyoruz.

3-Daha sonrasında hava yöntemi ile en ücra köşeye kadar kurutmamız gerekmektedir. Özellikle beyin ve kablo sistemine zarar gelmemesi için çok iyi şekilde kurutmamız gerekmektedir. Ondan sonra plastik aksamları ve nemli gördüğümüz yerleri kontrol ederek ıslaklık kalmayan dek oto kurulama bezi yardımı ile o çözeltilerin kalmadığı noktaya kadar sileceğiz

Tüm bu aşamalardan sonra motorun iyice kuruduğundan emin olduktan sonra hemen çalıştırıp yola devam etmeyeceğiz. Motor temizliği yapıldıktan sonra yola çıkmadan önce 10-15 dakika rölantide çalıştırılması gerektiğini unutmayınız. Bu şekilde aracımızın düzgün çalışıp çalışmadığını dinleyerek gözümüzle gördükten sonra motor temizliğinin problemsiz yapıldığını anlarız.

Aracın motoru yıkarken yıkama işlem sırasını yanlış yaptığımız zaman sistemler düzgün yıkanmadı ise sürüş esnasında bir takım sorunlar yaşanabilir bunlardan bir tanesi

Aracın elektronik beyin kısmına çok yakından su tutulmamalı eğer tutulursa problemler oluşabilir. Aracın beyni üzerinde su kalmamalı bu suyu çok iyi temizlenmeli ve kurutulmalıdır.

Motor kısmı açık olan araçlar olduğu gibi yeni arabalarda motor kısmı kapalıdır. Motor kısmı kapalı olan araçların yıkanmaması gereken kısımları mevcuttur. Bu yeni nesil araçların motor temizliğinin servislerde yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir